A Borókagyökér Egyesülethez kerültek a Költészetünk Ünnepe jótékonysági árverésének bevételei
A Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának néhány tagja, a Költészetünk Ünnepe című, a magyar lírát ünneplő rendezvény önkéntes szervezői csütörtökön adták át a Borókagyökér Egyesületet vezető Szejke Juditnak azt a jótékony célra szánt összeget, amely az idei rendezvény keretében szervezett árverés során gyűlt össze.
Az eseményen Nemes Nagy Ágnes Szomj című verse alapján vitték vászonra benyomásaikat szatmári fiatal alkotók: Nagy Gabriella, Bántó Fanni, Simionaş Varga Anna, Balog Tamás és Erdei Máté. Még aznap, a késő délutáni órákban el is árverezték a műveket, azzal a céllal, hogy a bevétellel ukrajnai bajba jutottakat támogasson a társulat. Az árverésen kelt el Sălăjan Kinczel Mircea festménye is, aki ugyan nem a helyszínen alkotott, de a jó ügy mellé állva felajánlott egy nemrég vászonra vitt József Attila-portrét.
A szervezők az összesen 1400 lejes összeggel a Borókagyökér Egyesületet támogatták, melynek székhelyén, a Lépésházban és a Lépés-szállásokon a háború kezdete óta sok száz ukrajnai menekült talált már átmeneti otthonra, hosszabb-rövidebb időre. Az egyesület vezetője elmondta, az adományból a működési költségek egy részét fedezik majd.
Válogatás az archívumból
Szatmárnémetiben az Interetnikai Színházi Fesztiválon a Udvartér Teátrum bemutatta Rusznyák Gábor: Derengés című előadását a szerző rendezésében.
Mi történhet negyven év alatt?
Politikai rendszerváltások, diktátorok felemelkedése és bukása. Egy apró ország történelmi viharai Európa szívében. Harmincöt fesztivál. Több száz társulat, előadás, önkéntes, szervező, alkotó, színművész, előadó.
Bemutatóval zárja a 2024/2025-ös évadot a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház, a közönség július 3-án láthatja a FESTEN című előadást Eugen Jebeleanu rendezésében.
Ázsiából és Európa több országából érkeznek színész- és dramaturghallgatók, valamint oktatók Békéscsabára: a közel száz főt megmozgató nemzetközi színházi alkotótábornak idén nyáron a Békéscsabai Jókai Színház ad otthont.
Fordulóponthoz érkezett a sepsiszentgyörgyi színház története. Lassan véget ér a 2025/2026-os színházi évad, ezzel együtt pedig a színház jelenlegi épületétől is elbúcsúzik a társulat és a közönség. Elkezdődik ugyanis az intézménynek otthont adó épület felújítása, ősztől ideiglenes játékterekben várja nézőit a Tamási Áron Színház.
A METTRIN Művészeti Központban Bánkon Can Themba Az Öltöny című klasszikusát mutatják be június 26-án Balázs Zoltán rendezésében. Az előadás angol nyelven, magyar felirattal lesz látható.
A Tokaj Fesztiválkatlan közönsége láthatja először szabadtéri környezetben az Erkel Színház vadonatúj produkcióját, az Anconai szerelmesek című zenés komédiát június 27-én.