Hírek

A díjat Sepsiszentgyörgyön, a május 20-i Vihar előadás tapsrendjénél, a színpadon adta át Ascher Tamás budapesti rendező, a Gábor Miklós-díj bizottságának elnöke.
A Kossuth-díjas magyar rendező, egyetemi tanár, érdemes művész a díj átadása előtt röviden ismertette a közönséggel annak történetét. Gábor Miklós Kossuth-díjas magyar színművész, érdemes és kiváló művész volt, rengeteg nagyszerű Shakespeare-alakítás kötődik a nevéhez. „Ő volt a hatvanas években a leghíresebb Hamlet”, de játszotta III. Richárdot, a Lear Bolond-ját, Sebastiant a Vízkeresztben, Lysandert a Szentivánéji álomban, Jacques-t az Ahogy tetszikben, Jagot az Othelloban, Prosperot a Viharban, és több más fontos Shakespeare-szerepet is. 1998-ban hunyt el, özvegye, Vass Éva színésznő pedig 2000-ben egy díjat alapított az év legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításának díjazására. Átadására minden évben április 7-én, Gábor Miklós születése évfordulóján, vagy ahhoz közeli időpontban kerül sor, odaítéléséről pedig nem az állam hivatalos szervei, hanem egy szakmai kuratórium dönt. A díjjal járó pénzjutalom a rendező szerint egy szerény összeg a Gábor Miklós örökségéből származó pénzalap kamataiból.
A Gábor Miklós-díj kuratóriumának elnöke 2000-től 2015-ig, haláláig Koltai Tamás színikritikus volt, jelenleg Ascher Tamás az elnök, további tagok pedig: Meczner János rendező, Spiró György író, Nádasdy Ádám nyelvész, költő, műfordító (a sepsiszentgyörgyi Vihar-előadás szövegének fordítója is), valamint Stuber Andrea színikritikus, aki maga is jelen volt a díj átadásán. Ebben az évben is sok Shakespeare-előadást néztek meg Budapesten és vidéken is, a sepsiszentgyörgyi produkciót egyes tagok élőben, mások felvételről látták – mesélte Ascher Tamás. Ő maga nagyon szereti ezt az előadást, Bodó Viktort pedig az egyik legfontosabb, legfantáziadúsabb, legtehetségesebb magyar rendezőnek tartja, akit színész korában tanított is – vallotta, hozzátéve, hogy Bodó akár tragédiában, akár vígjátékban „rettenetes játékosságot szabadít fel a színészekből”.
A Viharban nagyszerű szerepek vannak, és tulajdonképpen mindenki nagyszerűen játszott a sepsiszentgyörgyi előadásban – mondta még a rendező –, de a díjat annak a két színésznek ítélték oda, akikre szerintük „a legnagyobb felelősség hárul”: Ariel és Prospero alakítójára. A Gábor Miklós-díj sepsiszentgyörgyi díjazottjai olyan neves magyar színészek sorába kerültek az elismerés által, mint László Zsolt, Blaskó Péter, Kulka János, Balázs Zoltán, Pogány Judit, Rába Roland, Gálffi László, Cserhalmi György, Hegedűs D. Géza, Csuja Imre, Nagypál Gábor, Takács Kati, vagy az eddig egyetlen erdélyi, Hatházi András. Ez volt az első alkalom, hogy két színész megosztva kapta ezt a díjat.
Válogatás az archívumból
-
A Szabadkai Népszínház Magyar Társulata és a Zsámbéki Nyári Színház bemutatta Szophoklész: Antigoné című tragédiáját Bocsárdi László rendezésében.2001. augusztus 9.
-
Kisvárdai színházi találkozó
„Találkozzunk Kisvárdán!” – kisfilm-ajánlók a Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiváljára
Idén is elindult a Találkozzunk Kisvárdán! című interjúsorozat, amely személyes megszólalásokon keresztül mutatja be a versenyprogram előadásait, az alkotókat és az ő színházi világaikat.
-
Maladype Színház
Balázs Zoltán Koszovóban rendez
A nyugat-balkáni régióban eredeti szemléletű rendezéseivel már elismerést szerzett alkotó ezúttal Jeton Neziraj és Shpëtim Selmani Embertelenek című kortárs művét állítja színpadra Koszovóban. -
Szentendrei Teátrum
Piros esernyő – gyerekdarab bemutató a Szentendrei Teátrumban
2025 októberében különleges gyerekdarab debütál a Szentendrei Teátrumban. A Piros esernyő Csetényi Anikó mesejátéka, zenéjét Presser Gábor szerezte. -
Művészek írták
Szerelem – Örkény Színház
A Szerelemben egy idős házaspár szerelmét ismerhetjük meg szuperközeliben, annak minden rétegződését, szépségét, fájdalmát egy betegség fénytörésében. Szegő György -
Nemzeti Színház
Slava’s Snowshow – amikor a színház csoda, és a csoda valóság
Slava Polunin nem egy klasszikus bohóc. Ő a csönd, a játék, a melankólia és a nevetés mestere – egy olyan alkotó, aki az emberi lélek mélyebb rétegeit célozza meg, miközben szinte szavak nélkül mesél.
-
Kolozsvári színház
Tangó – Sławomir Mrożek abszurd drámája a kolozsvári színházban
A Kolozsvári Állami Magyar Színházban május 30-án a színház nagyszínpadán kialakított stúdióterében kerül bemutatásra Sławomir Mrożek Tangó című abszurd drámája Keresztes Attila rendezésében.