Theater Online
Határon Túli Színházak
Instagram
  • Nyitólap
  • Programok
  • Színházak
  • Bemutatók
  • Személyek
  • Hírek
  • Írások
  • Kisvárdai Fesztivál
  • TESzT

Hírek

Négy új bemutató négy különböző korosztálynak a 75 éves Bábszínházban

2025. május 30.
Budapest Bábszínház négy bemutatóval készül a következő évadra, és új szereposztással, megújult formában és új zenével érkezik a Semmi 2.0.

A teátrum fennállásának 75. évfordulóján egész napos programsorozat várta a családokat: délelőtt a Ponttól pontig. előadással, délutántól a Pagony Kiadóval közösen szervezett Pagony Feszttel.

A kiadónál megjelent mesékből több nagysikerű előadás fut jelenleg is a bábszínház repertoárján, íróik épp ezért együtt ünnepeltek a társulattal ezen a napon. Marék Veronikával, Kiss Judit Ágnessel, Gimesi Dórával, Dániel Andrással és Tasnádi Istvánnal, valamint a Budapest Bábszínház művészeivel találkozhatott a közönség a felolvasásokon, könyvbemutatón, kézműves- és interaktív foglalkozásokon.

Az ünnepi koncerten egy hatalmas ajándékdobozból csomagolták ki az új bemutatókat szimbolizáló tárgyakat: egy sakktáblát, egy elsősegély ládát, egy doboz gyufát és egy fűzfán fütyülő rézangyalt.

A 2025/26-os évad ősbemutatóval kezdődik: Fábián Péter állítja színpadra saját adaptációjában Arjun P. Anand fantasy-író ifjúsági regény-trilógiájának első részét A sárkányfutó átka címmel. A regényfolyam a Sakk Univerzumában játszódik, és a világon először a Budapest Bábszínházban kerül színpadra. A 10 éven felülieknek szóló nagyszínpadi előadás főhőse egy kamaszlány, Szofi, aki szülei válása után egy sakkverseny döntőjére készül, ám egy váratlan lépés egy sorsfordító játszma kellős közepébe repíti. A kalandok közben a nézők betekintést nyernek abba is, hogy mennyi mindent tanulhatunk a sakkjátékból az élet legkülönbözőbb kihívásait illetően.
A készülő előadás a Helló, Héraklész! és a Gengszter nagyi által kijelölt úton halad.

Az évad második bemutatója az Orlai Produkciós Irodával koprodukcióban készülő Akik már nem leszünk sosem. Krusovszky Dénes kultikus regényének egyik részéből Barna Zsombor bábművész készít felnőtteknek szóló, egyszemélyes tárgyjátékos előadást, amelyet a Kemény Henrik Teremben mutat be a bábszínház 2025 őszén. A produkció rendezője Dékány Barnabás, a színpadi adaptációt Macsuka Patrik írta.

Februárban különleges premierre kerül sor: a 2013 óta hatalmas sikerrel játszott Semmi megújult formában költözik át az Ország Lili Stúdióból a Nagyszínpadra. Az elmúlt 12 évben Hoffer Károly rendezése ikonikus előadássá vált, középiskolások generációi nőttek fel rajta. „A minket körülvevő világ azóta sokat változott, Janne Teller regénye azonban semmit sem vesztett aktualitásából az évek során. Színházunk új, fiatal szereposztással és a kortárs könnyűzenei szcéna két népszerű előadója, cserihanna és Bongor közreműködésével, teljesen új zenével mutatja be a produkciót a nézők következő nemzedékének Semmi 2.0 címmel.”– Az eredeti szereposztás egy búcsúszéria erejéig még utoljára összeáll 2025 őszén, majd egy exkluzív esemény keretében adja át a stafétát a következő generációnak.

A 20. század legnagyobb magyar mesemondója, Lázár Ervin 2026-ban lenne 90 éves. A Budapest Bábszínházban az elmúlt években több nagy sikerű produkció is született a meséiből, az évad utolsó bemutatója ismét Lázár Ervin előtt tiszteleg: Berzsián és Dideki című költői meseregényéből Veres András rendez előadást az Ország Lili Stúdióban. 

2026-ban Keresztes Tamás rendezésében mutatják be Az ember tragédiáját. Madách Imre műve minden feldolgozással új fénytörésbe kerül, ezért a produkció létrehozói hisznek benne, hogy a középiskolás korosztály és a felnőtt nézők számára egyszerre tudják megmutatni a Tragédia nagyszerűségét és a kortárs bábművészet legújabb eredményeit. A drámai költeményt Gimesi Dóra alakítja bábszínpadra, a bábtervezője Hoffer Károly lesz. 



A színház a jövő évad végén ismét szeretné megrendezni a 2022-ben hagyományteremtő szándékkal elindított Abstract Budapesti Nemzetközi Kortárs Bábfesztivált, melynek keretében elhoznák Budapestre a kortárs bábművészet legizgalmasabb alkotóit, legérdekesebb előadásait.

Budapest Bábszínház

Válogatás az archívumból

  • Hazatérés
    Hazatérés
    Hazatérés
    Hazatérés
    A Nagyváradi Állami Színház Szigligeti Ede Társulata bemutatta Weöres Sándor: Hazatérés című verses játékát Szabó K. István rendezésében.
    2014. június 3.
    Nagyváradi színház
A Theater Online címlapjáról ajánljuk
  • Kisvárdai színházi találkozó

    „Találkozzunk Kisvárdán!” – kisfilm-ajánlók a Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiváljára

    Idén is elindult a Találkozzunk Kisvárdán! című interjúsorozat, amely személyes megszólalásokon keresztül mutatja be a versenyprogram előadásait, az alkotókat és az ő színházi világaikat.
  • Maladype Színház

    Balázs Zoltán Koszovóban rendez

    A nyugat-balkáni régióban eredeti szemléletű rendezéseivel már elismerést szerzett alkotó ezúttal Jeton Neziraj és Shpëtim Selmani Embertelenek című kortárs művét állítja színpadra Koszovóban.
  • Szentendrei Teátrum

    Piros esernyő – gyerekdarab bemutató a Szentendrei Teátrumban

    2025 októberében különleges gyerekdarab debütál a Szentendrei Teátrumban. A Piros esernyő Csetényi Anikó mesejátéka, zenéjét Presser Gábor szerezte.
  • Művészek írták

    Szerelem – Örkény Színház

    A Szerelemben egy idős házaspár szerelmét ismerhetjük meg szuperközeliben, annak minden rétegződését, szépségét, fájdalmát egy betegség fénytörésében.
    Szegő György
  • Nemzeti Színház

    Slava’s Snowshow – amikor a színház csoda, és a csoda valóság

    Slava Polunin nem egy klasszikus bohóc. Ő a csönd, a játék, a melankólia és a nevetés mestere – egy olyan alkotó, aki az emberi lélek mélyebb rétegeit célozza meg, miközben szinte szavak nélkül mesél.
  • Kolozsvári színház

    Tangó – Sławomir Mrożek abszurd drámája a kolozsvári színházban

    A Kolozsvári Állami Magyar Színházban május 30-án a színház nagyszínpadán kialakított stúdióterében kerül bemutatásra Sławomir Mrożek Tangó című abszurd drámája Keresztes Attila rendezésében.
Az oldal megjelenését támogatja:Nemzeti Kulturális Alap
© 2025. - THEATER Online - theater.hu