A színház segítsen élni
Interjú Puskás Tamással
Götz Eszter
Nyár elején mérföldkőhöz ért a Centrál Színház: a Főváros végre meghozta a régóta várt döntést és eladta a színházat üzemeltető nonprofit kft-t Puskás Tamás igazgatónak. Mióta várt erre?
– Először 2015-ben jártunk közel ahhoz, amit ma elértünk. Akkor írták ki először a színház privatizációs pályázatát. Egyedüli pályázó voltam a 192 millió Ft-os vételárra de nem kaptam meg a színházat. Durván leegyszerűsítve, most, két évvel később azért lett 50 millió Ft a kiírás, mert közben új előcsarnokot építettünk a színháznak. A Főváros tudniilllik nem tudott mit kezdeni a cég értékelésekor azzal a ténnyel, hogy a kasszában volt 170 millió Ft. Egy nonprofit kft-t ugyanis lehetne akár nullára is értékelni, nem érdemes ugyanis tőkét beletenni, hiszen nem lehet hasznot kivenni belőle.
My Fair Lady – Rendező: Puskás Tamás
Vajon a színháznak ártott vagy használt, hogy csak most került magánkézbe?
– A privatizáció egybeesik a színházi működésünk csúcspontjával. Ami a tavalyi évadban sikerült, az meghaladhatatlan. 2015/16-ban még átlagosan havonta 25-27 előadást játszottunk, 2016/17-ben viszont már 35-36-ot. Vagyis az előadásszámunk havonta legalább egyharmadával nőtt, a jegybevételünk pedig 40%-kal. Egyetlen évad alatt. És ekkor sikerült a régóta dédelgetett terv is, megvásároltam a színházat. Az egybeesés aligha véletlen. A My Fair Lady akkora siker lett, hogy már a bemutató
David Lindsay-Abaire: Jó emberek – Rendező: Puskás Tamás
Milyennek ígérkezik a következő évad?
– A nagyszínpad sikerei mellett végre elérkezett az idő, hogy „bekebelezzük” a kisszínpadot. Valójában ez már 13 éve várat magára. Kivételes helyzetben vagyunk, nemigen van más budapesti kőszínház, amely egy épületen belül két színházat mondhat magáénak. A Centrál Színház égisze alatt– 2008 óta működünk ezen a néven – a nagyszínpadra készítettünk előadásokat, a kisszínpadot pedig „bérbe adtuk”. Ilyen befogadott előadás volt az előző évadokban a Kövek a zsebben, a Nézőművészeti főiskola vagy a Lepkegyűjtő. Természetesen néhány saját bemutatót is tartottunk, de alapvetően nem használtuk ki a Radnóti Színház méretű színpad lehetőségét. Most, hogy a nagyszínpadi előadások ilyen bombasikerrel futnak, ideje belaknunk az emeleti játszóhelyet is. Márciusban lesz az évad egyetlen nagyszínházi premierje, Molnár Ferenc Delila című darabja. Színháztörténeti pillanat lesz, ugyanis éppen ezen a színpadon, 80 évvel ezelőtt, itt tartották a darab ősbemutatóját Darvas Lilivel és Somlay Artúrral a főszerepekben.
László Miklós: Illatszertár – Rendező: Puskás Tamás
Mi az, amit nagyon vár az évadban?
–A privatizáció nem hoz különösebb változást az életünkben, hiszen ha eddig nem úgy vezettem ezt a színházat, mintha az enyém volna, az bizony vetne föl kérdéseket. Színházcsinálónak nem lehet más a célja, mint hogy színházzal élni segítsen a mindig változó közönségének. Olyan történeteket meséljen, amelyik örömöt okoz, gyógyítja és boldogítja. Szerintem ez a színház titka. Sosem értettem, miért kell megkülönböztetni a szórakoztató színházat az úgynevezett komoly színháztól. Azt sugallja, hogy az egyik színház komolyan veszi a nézővel való törődést, a másik viszont nem. Szerintem ez tévedés. Nekem egy remek előadásban mindkettő benne van. Ha egy kiugróan jó előadás nem szórakoztat is a megoldásaival, egy fabatkát sem ér.