Azt beszélik...

- Ön 2003-ban vette át a Vidám Színpad vezetését, amely 2008 óta Centrál Színházként működik. Hét év alatt a színház nemcsak nevet, de profilt is váltott. Hol tart most ez a folyamat?
Puskás Tamás: - Úgy látom, nagyon messzire haladtunk. Nyolc évvel ezelőtt, még Vidám Színpad néven, mindenféle bajjal, adóssággal kezdtük, egy olyan épületben, ami börtönre inkább hasonlított, mint színházra. De eltökéltek voltunk és a nehézségek tudatában elhatároztuk, hogy olyan előadásokat fogunk csinálni, amelyek érdeklik a nézőket és ezeket olyan minőségben állítjuk színpadra, hogy a közönség hírét vigye és visszatérjen hozzánk.
Három évvel ezelőtt egy fontos állomáshoz érkezett a színház, amikor bemutattuk a Velencei kalmárt Haumann Péterrel a főszerepben. Ezzel az előadással érkeztünk el oda, amikor már kijelenthettük, hogy egy önmagáért kiálló, helytállni tudó színházat hoztunk létre, aminek nem kötelező mindig a nevettetést remélnie, hanem beszélhet a színház más nyelvén is. Ez volt az a pillanat, amikor a színház új nevet kapott. Úgy érzem, az idei év különösen jeles, s örömmel mondhatom, hogy minden év, mintha rálicitált volna az előzőre. Alan Aykbourn: A Hang-villa titka című gyerekelőadással a legfiatalabbak felé fordultunk. A Vízkereszttel már szóltunk kamaszokhoz, fiatalokhoz , őket próbáltuk arra tanítani, hogy a színház nagyon jó hely és érdemes oda járni. Közvetlen a gyerekekhez viszont még nem szóltunk eddig.
- A jó darabválasztáson kívül milyen eszközöket használnak, hogy azok is bejöjjenek a színházba, akik eddig még nem?
P.T.: - Részben anyagi okokból, részben azért, mert ez az egyetlen biztos lehetőség, a mi igyekezetünk mindig az volt, hogy olyan előadást csináljunk, amely a nézőt az előadás után heves, pozitív véleménynyilvánításra készteti, tehát jó hírét viszi az előadásnak és másoknak is javasolja. Ez a hírverés az, ami a mi színházunk nézőközönségét biztosítja. A kezdetekhez képest, amikor kb. negyven ezer nézőnk volt, most százezer körül tartunk. Ezen kívül van egy jól megtervezett honlapunk is, viszont arra nincs pénzünk, hogy a nagyobb színházakkal megpróbáljuk a városi reklámversenyt megvívni. Mégis azt mondom, nagyon jól állunk.
- Mennyire vonzó erő és mennyire szándékos, hogy a média által felkapott színészek is játszanak egy-egy előadásban?
P.T.: - Elsősorban mindig a szerepekre legalkalmasabb szereplőket keressük, de kezdetektől a legkomolyabban vettük a kihívást, hogy olyan színészekkel kell csalogatni a nézőket, akikre kíváncsiak. A Fekete Péternek Gubás Gabi és Básti Juli, a Legénylakásnak Oroszlán Szonja volt a főszereplője. Azon igyekszünk, hogy ha a néző ránéz a színlapra, olyan színészeket találjon, akik érdeklik. Ilyen most Liptati Claudia a Pletykafészekben, előtte pedig Stohl András a Jó zsaru rossz zsaruban. De hangsúlyozom, mindkettőjüket azért kerestem meg és kértem fel, mert az adott szerepre őket találtam a legalkalmasabbnak.
- A legújabb bemutató Neil Simon Pletykafészek című darabja, de a cím kissé megtévesztő.
P.T.: - Ennek a darabnak eredetileg Rumour a címe, ami nem pontosan pletykát jelent, hanem inkább az lenne a fordítása, hogy ’azt beszélik’, ’úgy tudni, hogy…’ . A darab tárgya az, hogy úgy tűnik, mintha az emberi társadalom sejtjét és alapját képező házassággal valami baj lenne. Kétségbeesetten igyekszünk ezt minden módon leplezni, hiszen a házasság megléte, stabilitása, szentsége a legfontosabb eleme az életünknek. Mégis egyre kínosabban érezzük, hogy az a gyönyörű valami, amit szerelemnek hívtunk, élettelen, kiürült, fájó és rengeteg súrlódással , bajjal terhes, nevetséges egymás mellett éléssé válik. Mintha a darab Neil Simon-i sóhaja az lenne, hogy ’ó, bár tehetnénk azért, hogy ismét élettel telítődjön a házasság.’
- Milyen bemutatók lesznek még ebben az évadban?
P.T.: - Idei új előadásaink a Jó zsaru, rossz zsaru, a Cabaret és a Pletykafészek. Még egy bemutatót fogunk tartani, bár a nagy bemutató majd csak októberben lesz: Trevor Nunn, a zenés színházcsinálás nagy öregjének rendezésében mutatjuk be Sondheim: Kis éji zene című zenés darabját. A szereplők magyarok lesznek , de minden egyéb – díszlet, jelmez, világítás – Trevor Nunn nagyszerű elméjéből pattant ki. Világsikerű előadás, a londoni bemutatót rögtön egy Brodway bemutató követte Catherine Zeta-Jones főszereplésével és ugyanaz az előadás kerül bemutatásra, először nyáron, Keszthelyen és azután ősszel itt, a Centrál Színházban. - Február 18-án mutatták be Neil Simon: Pletykafészek című bohózatát.
Rudolf Péter: - Érdekes kérdés, hosszasabban beszélnék erről. Amikor megszületik az ember, onnantól kezdve a kegyes hazugságon keresztül és azokból a szorongásokból, félelmekből, amelyek úgy ragadnak ránk, mint a mesebeli mézes figurára a toll, megtanuljuk, hogy baj lehet, ha „ezt vagy azt” mondjuk. Nyilván ennek van csak a homo sapiensre jellemző folyamata, amíg eljutunk a hazugságig. Ugyanakkor meg van ez a közeg, a színház közege, amely kicsit rólunk szól, az elitről, az értelmiségről, ahol mindenki úgy gondolja, hogy hatalmas vesztenivalója van és ha az ember azt mondja, amit gondol, akkor végképp összezavarja a környezetét. Nem hiszi már el senki, ha őszinte vagy, mert a mögött is lehet valami vagy valakik. Szövevényes hazugsághálóvá válik az életünk. Amikor először olvastam, azonnal megszerettem ezt a darabot, mert úgy éreztem, telitalálat, s a mi közegünkre nagyon jellemző.
- Furcsa, mintha a hazugságok, pletykák színesebbé tennék az életünket. Az Ön karaktere, Lenny a rendőrökkel való jelenetben kétségbeesésében hazugságmonológba kezd, kitalál egy fantasztikus történetet és a végén szinte megfeledkezik a szituációról, katarzisba esik, annyira beleéli magát a saját alternatív valóságába. Ez menti meg őket. A végén a rendőr azt mondja: „Elhiszem, mert tetszik.” – miközben nem hiszi el. Lenny megkönnyebbül, a felesége újra felfedez benne valamit és így talán még a kiürült házassága is élet költözik.
R.P.: - Igen, ez egy másik változata. Félelemből felépít valaki egy történetet. Ezt másképp is hívnám, nem pletyka, nem hazugság. Az, ahogy a pletyka felépül és az ember elkezd fantáziálni. Ha Freud itt ülne velünk, nyilván hozzászólna azonnal.