Az Élőkép Színház bemutatja: Élő Felszín
Vizuális színházi előadás
Az ifjabb Kurtág György hanghatásaival összhangban változó makettasztalon madártávlatból figyelhető meg például a magma fortyogása és megszilárdulása, egy-egy égitest felszínének felgyorsított, képzelt mozgása. Hol az izzó, hömpölygő anyag kőzetté dermed, hol felhők sűrű kavargásából jéghegyek bukkannak elő, majd elolvadva süllyednek alá. A Földre érkezve vizeket és szárazföldeket, majd civilizációnk még természetközeli, később korunk digitalizálódott világát ábrázoljuk a rendelkezésünkre álló, elvont eszközökkel: széles skálán változó méretű és ritmusú dudorodásokkal, púpokkal. Ahogy belefeledkezünk a hangkompozíció és a látvány poézisébe, úgy jutunk közelebb és közelebb emberi létünk mikrouniverzumához.
Ez egy olyan háromdimenziós megjelenítés, melyhez nem kell 3D-s szemüveg! Az előadást 5 éves kor felett minden korosztály számára ajánljuk.
Az előadás eredetileg kísérőszöveg nélkül, ifj. Kurtág György hangkompozíciójára született. Azzal a céllal készült hozzá meseszerű narráció, hogy gyerekek számára követhető legyen. Később azonban több – tudományos érdeklődésű – felnőtt nézőtől azt a visszajelzést kaptuk, hogy a szöveg segítette őket az értelmezésben, inkább a szöveges változatot választanák. A narráció nélküli változatot azoknak ajánljuk, akik szeretik a nem verbális megközelítést, akik szívesen utaznak képzeletük szárnyán, hagyatkoznak az érzékeikre, hiszen így a zene és a forma együttese tágabb (elvontabb, érzékibb) élményt adhat.
„Az első perctől kezdve a produkció hatása alatt voltam, lenyűgözött, ahogy a felszín egy másodpercre sem áll meg, folyamatosan lélegzik, pulzál, akárcsak az ember... Várakozással és feszültséggel teli volt a légkör, az ember nem tudhatta, hogy a következő pillanatban, mi fog kitörni, mi keletkezik. (...)
A produkció egyszerre vizuális mozgásszínház és bábszínház. Az előadók egyszerre táncosok, színészek, bábok és bábozók. Ott vannak, de még sincsenek. Látjuk őket, de mégsem.
Nem tudom eldönteni, hogy az előadás befogadásával a természettudományok vagy inkább a művészet iránt érdeklődő néző kap többet: Bérczi Zsófiának és csapatának sikerült eltalálnia és kitágítania azt a mezsgyét, ahol a két diskurzus találkozik.
(Szlávik Dóra, Az univerzum tánca, prae.hu, 2014)
Zeneszerző:ifj. Kurtág György
Látvány, tervezés, rendezés: Bérczi Zsófia, Munkatárs: Tankó Barnabás, Geológiai szak-tanácsadó: Bérczi Szaniszló
Mozgatók: Bérczi Zsófia, Luca Izabella, Tímár Dorka
Időpontok:2019. január 8. 20:00 – csak zenével
2019. január 9. 18:30 – mese narrációval, családi program
Helyszín: E10 – Eötvös 10 Közösségi és Kulturális Színtér