Átadták a Magyar Teátrum Díjakat
Nyolc kiváló háttérmunkásnak ítélték oda idén a Magyar Teátrum Díjakat, melyek a kulisszák mögött dolgozó szakemberek munkáját hivatottak elismerni. December 17-én 19 órától immár harmadik alkalommal gyűltek össze a Magyar Teátrumi Társaság tagszínházainak képviselői Békéscsabán, a Jókai Színházban, hogy látványos gálaműsorral és díjátadóval ünnepeljék meg a színházi háttérszakmákat.
A színházban nincs egyéni siker. Egy-egy produkció megszületése számtalan ember munkáját dicséri. Hajlamosak vagyunk azonban elfeledkezni azokról, akik a színfalak mögött segítik az előadások létrejöttét. A Magyar Teátrumi Társaság 2010-ben alapított díjat azzal a céllal, hogy felhívja a figyelmet a kulisszák mögötti színházi háttér- és kiszolgáló szakmákra, valamint erkölcsi és anyagi elismerést nyújtson az azokat kiemelkedően magas szinten művelő szakembereknek. A díj a csapatmunka szimbólumaként egy aranygolyót tartalmazó csapágyat formáz. Ebben az esztendőben a szakmai zsűri nyolc háttérdolgozónak ítélte oda az elismerést, akik nemcsak szakmailag, hanem színházszeretetükben, munkájuk iránti alázatukban is példamutató képviselői hivatásuknak.
A 2012. év Magyar Teátrum díjasai: Czechmeister László szcenikus (Győri Nemzeti Színház) – távollétében a díjat Maszlay István színművész vette át, Farkas Irén művészeti titkár (Szigligeti Színház, Szolnok), Mező Éva öltöztető, jelmeztár-vezető (Békéscsabai Jókai Színház), Számadó Barnabás kellékes (Csokonai Színház, Debrecen), Verebély Mónika ügyelő (József Attila Színház). Ebben az évben először egy posztumusz-díj átadására is sor került: a tatabányai Jászai Mari Színház kezdeményezésére, a Madách Színház felterjesztésével, az egész színházi szakma támogatásával Balogh Erzsi művészeti főtitkár munkáját ismerte el a társaság. Magyar Teátrum nemzetiségi különdíjat kapott Krsztovics Sándor színpadmester, a határon túli különdíjat Rózsás Szilvia világosító (Komáromi Jókai Színház) vehette át.
Az elmúlt évekhez hasonlóan idén is közösen léptek színpadra a Magyar Teátrumi Társaság tagszínházainak művészei, valamint a Jókai Színház társulatának tagjai. A látványos, zenés, táncos showműsorban részletek csendültek fel a színházak sikerprodukcióiból – többek között a Hippolyt, a lakáj, A kőszívű ember fiai, az Isten pénze, a Szent István körút 14., A kolozsvári bíró, az Aida, valamint a Diótörő és Egérkirály című előadásokból. Maszlay István, a Győri Nemzeti Színház Jászai-díjas színművésze Babits Ádáz kutyám című versét adta elő, színpadra lépett a Talamba ütőegyüttes a gödöllői Művészetek Háza képviseletében, Szőlőskei Tímea színművész pedig egy Frank Sinatra-számmal lepte meg a közönséget. A gálaesten az élőzenét Gulyás Levente és zenekara biztosította. Házigazdaként Jegyes-Tóth Kriszta és Németh Kristóf gondoskodott a jó hangulatról.
Díjátadóként több színházigazgatót, neves színházi személyiséget köszönthettünk a színpadon: díjat adott át Vidnyánszky Attila, a Csokonai Színház igazgatója, Rusz Milán, a Nemzetiségi Színházi Szövetség elnöke, Szabó László, a Magyar Teátrumi Társaság főtitkára, Vasvári Csaba, a Magyar Teátrumi Társaság alelnöke, Kiss József, a Szigligeti Színház művészeti vezetője, Kerényi Imre színházi rendező, Kocsis Judit színművész, a József Attila Színház tagja, valamint Fekete Péter és Seregi Zoltán, a Békéscsabai Jókai Színház igazgatója és igazgatóhelyettese. Balogh Erzsi művészeti főtitkár díját Crespo Rodrigo, a tatabányai Jászai Mari Színház igazgatója vette át és köszönte meg a család nevében. A díjátadók között a díj támogatói is helyet kaptak: Pelyhe János, a Pelyhe és Társa fénytechnikai szakcég tulajdonosa, Fazekas Tamás, a Zaj Rendszerház Kft. ügyvezetője, Böröcz Sándor, a Lisys Fényrendszer Zrt. vezérigazgatója, valamint Barna János, a Színpad- és Emelőgéptechnika Gyártó és Szolgáltató Kft. ügyvezető igazgatója.