Bibliai történetek az Ádámok és Évák Ünnepén Békéscsabán
Idén is folytatódik a nagysikerű Ádámok és Évák Ünnepe elnevezésű sorozat Békéscsabán, amelyben középiskolás osztályok a pedagógusok és a Jókai Színház művészeinek segítségével hoznak létre egy egész estét betöltő színházi előadást. Madách Tragédiája után ebben az esztendőben bibliai történeteket dolgoznak fel a diákok.
Hétfő délután tartották meg az Ádámok és Évák Ünnepe sorozat idei produkciójának olvasópróbáját az Ibsen Stúdiószínházban. Ebben az évben a Biblia egyes történetei elevenednek meg a színpadon, amelyeket maguk dramatizáltak az osztályok. A témákat már ősszel kisorsolták az iskolák között, a diákok tanáraik segítségével február közepére elkészültek a szövegkönyvekkel, melyeket az olvasópróbán be is mutattak. Az alkotói fantázia szabadsága teret enged a különböző értelmezéseknek, megközelítéseknek, így a sokszínű – modern elemekkel, a jelenre vonatkozó átdolgozásokkal, esetleg szépirodalmi interpretációkkal tarkított – prózai jelenetek mellett több esetben zenés–táncos etűd formájában kel életre Káin és Ábel, Eszter, Keresztelő Szent János, a tékozló fiú, Lázár vagy éppen József és Putifárné története.
A munka elkezdődött, legközelebb márciusban találkoznak a diákok, addig a csapatok színészmentoraik segítségével külön-külön dolgoznak a jeleneteken. Seregi Zoltán, a Jókai Színház igazgatóhelyettese elmondta: azok a diákok, akik a legjobban teljesítenek a megmérettetésen, meghallgatás nélkül nyerhetnek felvételt a Színitanház 2013-ban induló osztályaiba.
A csapatok és mentoraik: a Szent-Györgyi Albert Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégium mentora Czitor Attila (téma: Jónás könyve); a Bartók Béla Művészeti Szakközépiskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény, Zeneiskola mentora: Tege Antal (téma: Zsuzsanna és a vének); a BÉKSZI Kós Károly Építő-, Fa- és Szolgáltatóipari Tagiskolájának mentora: Nagy Erika (téma: A házasságtörő asszony); a Békés Megyei Hunyadi János Közoktatási Intézmény (Mezőkovácsháza) mentora: Komáromi Anett (téma: József és Putifárné története); a békési középiskolák csapatának mentora: Seregi Zoltán (téma: Káin és Ábel); a Békéscsabai Evangélikus Gimnázium, Művészeti Szakközépiskola, Kollégium és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény mentora: Fehér Tímea (téma: Lázár feltámasztása); a Belvárosi Általános Iskola és Gimnázium mentora: Szabó Lajos (téma: Keresztelő Szent János élete és halála); a Petőfi Sándor Gimnázium (Mezőberény) mentora: Nagy Róbert (téma: Bábel tornya); a Széchenyi István Két Tanítási Nyelvű Közgazdasági Szakközépiskola és Kollégium mentora: Bartus Gyula (téma: Jézus kiűzi a kufárokat a templomból); az Andrássy Gyula Gimnázium és Kollégium mentora: Csomós Lajos (téma: Jézus Pilátus előtt); a Szlovák Gimnázium, Általános Iskola, Óvoda és Kollégium mentora: Kara Tünde (téma: A tékozló fiú); a Kemény Gábor Logisztikai és Közlekedési Szakközépiskola mentora: Vadász Gábor (téma: A salamoni döntés); Szegedi Kis István Református Gimnázium (Békés) mentora: Merő Béla (téma: Eszter könyve); a programsorozat honlapját a Gépészeti és Számítástechnikai Szakközépiskola készítette és gondozza.