Mindentudás Színházi Egyeteme a Jókai Színházban
Ismét egy új kezdeményezés Békéscsabán: a Mindentudás Színházi Egyeteme a színház- és társművészeteinek találkozása egy tudományos közegben; neves professzorok előadásai, amelyek a tudomány oldaláról közelítenek színházhoz, zenéhez, irodalomhoz, művészethez közérthető formában. A programsorozat, amely minden hónap első hétfőjén várja az érdeklődőket, november 5-én 18 órakor indul útjára az Ibsen Stúdiószínházban. Az estek háziasszonya: Kovács Edit színművésznő.
„Kedves Színházbarát! Képzelje el az életét művészetek nélkül! Színház nélkül, zene nélkül, festmények és szobrok nélkül. Talán érzi is mennyivel ridegebb, érzéketlenebb lenne a világ. De vajon csak arra jó a művészet, hogy a szemünknek, fülünknek kellemes dolgokkal vegyük körbe magunkat, és így otthonosabban létezzünk a világban? (…) Az alkotás folyamatának fájdalmasan őszintének és személyesnek kell lennie ahhoz, hogy valóban bekövetkezzék a katarzis. A színészek a saját örömeik, kétségeik, kudarcaik érzetéből építkeznek. Ezeket használják fel arra, hogy az egydimenziós szövegből háromdimenziós, hús-vér embert varázsoljanak a nézők elé. Az alkotó szándéka az, hogy az érzékeinken túl az értelmünket is megszólíthassa. Ahhoz hogy megértsük az üzenetet, meg kell találnunk azokat a kapukat – ajánlja Umberto Eco – amelyeken beléphetünk a művészet világába. Előadóink segítségével mindezt könnyedén megtehetjük. Izgalmas utazás lesz. Jöjjön hát velünk!” – hívja izgalmas és szórakoztató kalandozásra a színház és a művészetek szerelmeseit Kovács Edit színművésznő és a Békéscsabai Jókai Színház.
A kezdeményezés célja, hogy útmutatást, útravalót adjon azoknak az érdeklődőknek, akik a művészetek mélységeire fogékony, értő színházi nézővé kívánnak válni. Az esztétikai, zene-, képző- és színházművészeti előadásokon keresztül olyan kapuk nyílhatnak meg előttünk, amelyek teret adnak másfajta aspektusból szemlélni a művészetet. A meghívott előadók érdekes, nem mindennapi előadásokon keresztül ábrázolják a művészetek születését, a zenét, a színházat, de bemutatásra kerülnek olyan fogalmak is, mint az ukronia vagy a neuromuzikológia, vagy a commedia dell’arte világa.
A Mindentudás Színházi Egyetemének első előadását november 5-én 18 órától tartják meg az Ibsen Stúdiószínházban. „A művészet szemlélete megtisztít, és egyben kiemel a hétköznapok mókuskerék monotóniájából. Amikor az ember csak a mindennapok közönyével hadakozik. Valahogy – ha pillanatra is – szabaddá tesz, mert szabadnak érzi magát. Ha «csak» egy pillanatra is.” – Prof. Dr. Gyenge Zoltán tanszékvezető egyetemi tanár A művészet születése – Művészettörténeti és filozófiai bevezetés a művészet fogalmához a festészet, zene és színház alkotásainak felhasználásával című eladásában olyan kérdésekre keresi a választ, mint: mi a szép és hol kezdődik a művészet; lehet-e beszélni a művészetről vagy azt csinálni „kell”; ha lehet beszélni, akkor hogyan szólhatunk úgy, hogy ne laposodjon el a róla való beszéd; lehet-e tanulni a művészetet vagy az csak ösztönös megérzés; mitől művészet a művészet, és mitől giccs a giccs? December első hétfőjén pedig Dr. Czeglédi András egyetemi adjunktus Ukronia és színház – Mi fán terem az ukronia? És mi köze a színjátszáshoz? című előadását hallgathatják meg az érdeklődők. Az előadásokra belépőjegyek ingyenesen igényelhetők a Jókai Színház szervezőirodájában.