Kiállítás Kovács Ildikó emlékére
Megnyitó: június 20. (szombat) 15 óra, Művészetek Háza
Kiállítás Kovács Ildikó emlékére
Közreműködik: Szebeni Zsuzsa, az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet határontúli referens.
(Kovács Ildikó bábrendező) „Művészetének lényegét talán a kolozsvári esztéta, irodalomkritikus Szilágyi Júlia fogalmazta meg a legtalálóbban, gyermek egyszerűséggel: tudta, hogy „az igazi tudás: emberek és dolgok mély megértése, amire nem az iskola tanít, hanem talán a föld, a víz, a fény, a fák, a zene és a csend. (…)
Felszabadította embertársában a legjobbat, a legőszintébbet, a gyermeki készséget az
önfeledt örömre.
(…) Képzelete hívására a mozgás és a hang, a szín és az anyag egymásra és önmagukra találnak, elkergetik a félelmet, az erőszakot, a kapzsiságot, a hamis tekintélyt, a hazugságot.” Kovács Ildikó a diktatúra legsötétebb éveiben is leplezetlenül, ám áttételesen ebben a szellemiségben alkotott: nem riadt vissza attól, hogy kegyetlenül kifigurázza Übü királyt és Lady Macbeth-paródiaszámba menő, groteszk férjét, miközben mindenki tudta, hogy az aberrált formán diktátorpár garázdaságát kell érteni rajta. „ (Metz Katalin)
2007-ben Kovács Ildikó bábrendező Életmű-díjat kapott a Határon Túli Magyar Színházak Fesztiválján.
A kiállítás képei 12 db Kovács Ildikó festmény és grafika élethű reprodukciója, valamint 18 db Sipos László grafika Kovács Ildikó rendezéseihez kapcsolódva. Sipos László Erdély élvonalbeli grafikusa, az erdélyi Szépmíves Céh alelnöke, Kovács Ildikóval nagyon jó munkakapcsolatban és barátságban volt. Festő, grafikus, mintegy kilencven kötet illusztrátora, díszlet-, báb-, és plakáttervező. Számtalan irodalmi és művészeti folyóirat közli rajzait, a Korunk és Utunk (Helikon) hasábjain folyamatosan, indulása óta publikál. Gondolkodásra sőt „ítéletmondásra” készteti és inspirálja a középkori névtelen mesterek színszimbolikája, a rajz és anatómia törvénye éppúgy, mint napjaink reklámözöne. 1969-es első egyéni kiállítása óta munkáival rendszeresen szerepel az erdélyi és magyarországi művészeti életben.
A kiállítás megtekinthető a Magyar Színházak XXI. Kisvárdai Fesztiválja ideje alatt,
június 27-ig.