Maszk programok szeptemberben
A MASZK programok szeptember 11-én indulnak az őszi szezonban. Elsőként a Nézőművészeti Kft. és a Manna Kulturális Egyesület Ady/Petőfi című produkciója lesz a vendégünk Scherer Péter rendezésében, majd Mándy Ildikó Társulata érkezik Shakespeare szonettek című előadásával, Szalontay Tündével a „főszerepben". A hónap második felében egy író, Keresztury Tibor és egy zenész, Víg Mihály lép fel a Régi Zsinagógában a Víg végnapok - Világvége két hangra és gitárra című vidám nekikeseredéssel, amelyet Novák Eszter állított színpadra. A hónapot két táncelőadással zárjuk: a Közép-Európa Táncszínház a Monocrossing című, nemzetközi koprodukcióban készült produkcióval tér vissza Szegedre, a Hodworks pedig legújabb, Pirkad című alkotásával érkezik.
Ady/Petőfi
a Nézőművészeti Kft és a Manna Kulturális Egyesület előadása
Szeptember 11. szerda, 19.30 - Helyszín: Régi Zsinagóga
Játsszák: Katona László, Kovács Krisztián
Alkotók: Gyulay Eszter, Katona László, Kovács Krisztián, Scherer Péter
Rendező: Scherer Péter
az est vendége: Bognár Péter költő
„Az Ady/Petőfiben többféle szemszögből közelítjük meg a költőket: egy asztrológus, székely bácsi, kisgyerek szemével… Az előadásunk arra való, hogy egy órán keresztül forogjon a költők neve, jól szórakozzanak rajta a nézők, és a fiatalok is olyan impulzusokat, információkat kapjanak, amiket esetleg nem tudtak róluk. A legjobb dolog, ami történhet, hogy hazamennek, és beleolvasnak a művekbe.”
(Scherer Péter, rendező)
Az előadás nem szokványos előadói stílusban és személyességgel kísérli meg közel hozni nagyjaink hétköznapi problémáit, családi életét, örömeit és bánatait. Szeretné megmutatni, hogy ők is "csak” hús-vér emberek voltak, mert is fontos, hogy mi van a verseken, költeményeken túl.
Részlet az M1 Kultikon c. műsorából
Mándy Ildikó Társulata: Shakespeare szonettek
Szeptember 16. hétfő, 19.30 Helyszín: Régi Zsinagóga
előadja: Szalontay Tünde
közreműködő: Károlyi Balázs
jelmez: Szűcs Edit
fény: Payer Ferenc
hang: Sólyom Tamás
rendező: Mándy Ildikó
Az idő megállíthatatlansága, az elmúlás, a halál ott rejtőzködik minden pillanatunkban.
A szonettek főszereplője maga az emberi idő (az Élet), benne a fiatalság a szerelem, a hivatás, az utódlás, az elmúlás, a halál minden szépsége és gyötrelme. A szonettek szólnak szerelemről, szexről, szépségről, alkotásról, politikáról, erkölcsről, szenvedésről, halálról…
404 éve, hogy a 154 szonettből álló gyűjteményt 1609-ben kiadták.
És mi változott?
Mándy Ildikó Társulata 2008-ban kezdte el egy Shakespeare tetralógia megvalósítását a Macbeth feldolgozásával. A (Lady) Macbethek szöveg nélküli, a mozgás nyelvén kommunikáló előadás. A második RésJ című, Rómeó és Júlia feldolgozásban a mozgás és a szöveg harmóniában van. A tetralógia harmadik részeként elkészült Hamlet-feldolgozásokban (H., már megint Hamlet?, Hamlettek Klubja és Hamlettek Klubja 2.0) a shakespeare-i szöveg hangsúlyosan jelenik meg. A szonettek feldolgozásában a szöveg mellett a vizualitás és a kiváló színésznő, Szalontay Tünde színészi játéka dominál.
Víg végnapok - Világvége két hangra és gitárra
Keresztury Tibor és Víg Mihály sírva vigadós estje
szeptember 25. szerda, 19.30Helyszín: Régi Zsinagóga
„Ilyenre sikerült a haza”
(Keresztury Tibor)
„Elszaladni késő, itt maradni kár”
(Víg Mihály)
háttérvetítés: Szilágyi Lenke
közreműködik: Szilágyi Csenge/Simon Andrea
rendezte: Novák Eszter
Vér. Verejték. Könny. Móka. Kacagás. Derűre ború. És viszont. Ami belefér.
Vidám nekikeseredés Keresztury Tibor A készlet erejéig című könyvének tárcanovellái és Víg Mihály legendás szerzeményei (Balaton, Trabant, Cigánydalok), valamint korabeli slágerek, sanzonok alapján, Szilágyi Lenke szociofotóival a háttérben.
Zenés irodalmi est arról, hogy:
"Eltűnt a tekintély, a szakmai önérzet, továbbá a peronos villamos, a pezsgőpor, a Látóhatár, az MZ-motor, a mackónadrág, Tamási Eszter és a bableves.”
"Eljött a ma a tegnapra / és ugyanez lesz holnapra, / elmentél, hiába várok, / de jól vagyok, ha nem hiányzok.”
"A Déli Hírlap rendszeres olvasója joggal gondolhatta, hogy Borsod megye lakossága a fülledt hetvenes éveket végigszórakozta.”
"Minden szavadat félreértik és / Senki sincs, aki segítsen.”
"Ami nekik Richard Burton és Elizabeth Taylor, vagy Mickey Rourke és Kim Basinger, az nekünk Kukori és Kotkoda.”
"Lélegezz, és ne védekezz / Dőlj hátra és hunyd le a szemed / Úgyis az a vége, nem érdekes / Ne kínozd magad, nem érdemes.”
"Két seb a két szemem. Ez a világ rohad. / Nem merek szétnézni, mert elhányom magamat.”
"Kész az egész / Mindennek vége, / Vége már és / Nem lesz másik / Nem lesz jó / Soha már /
Soha talán.”
"Itt nem változott semmi. Csak a felirat más: a nejlonszatyor ugyanaz. Penny Market van ráírva ahelyett, hogy Centrum Áruház.. És ugyanaz az is, aki viszi.”
"Fizetek, főúr! Volt egy feketém / s egy életem, amit elrontottam én...”
Közép-Európa Táncszínház - Derida Dance (Bulgária): Monocrossing
szeptember 28. szombat, 19.30Helyszín: Régi Zsinagóga
előadó: Hargitai Mariann
zeneszerző: Ivan Sopov
videó: Polina Sztojanova
koreográfus: Zsivko Zseljazkov
A Monocrossing egy bolgár-magyar koprodukcióban készült multimédiás táncelőadás, amely a videós kalandjátékok struktúráján alapszik: különböző virtuális tereken és kihívásokon keresztül folyamatos keresése annak, ami segít a személyes küldetés beteljesítésében. Az interaktív történetben az előadó azt a karaktert személyesíti meg, akit a rejtélyek megfejtése vezet, mindaddig, míg el nem éri célját.
Az előadás próbái Szófiában és Budapesten zajlottak, mindkét városban tartottak bemutatót az előadás duett verziójából, Hargitai Mariann és a dél-koreai Jungin Lee részvételével, ezt követően itthon az előadás szóló verziója látható.
Zsivko Zseljazkov színész, táncos, koreográfus a szófiai Derida Dance Company és Bulgária egyik első kortárs tánc centruma, a Derida Dance Center társalapítója és művészeti vezetője, számos nemzetközi projekt résztvevője.
Hargitai Mariann a Közép-Európa Táncszínház előadásainak meghatározó szereplője, kiemelkedő előadója, emlékezetes karaktere. 2012-ben az Évad Legjobb Női Táncosa díjjal jutalmazták. A KET társulatában számos hazai koreográfussal volt alkalma dolgozni Hámor Józseftől Duda Éván és Pataky Klárin keresztül Gergye Krisztiánig.
Hodworks: Pirkad
Időpont: 2013. szeptember 30. hétfő, 19.30 Helyszín: Régi Zsinagóga
előadók: Cuhorka Emese, Garai Júlia, Molnár Csaba, Marcio Canabarro
zene: Mizsei Zoltán, Sőrés Zsolt Ahad
konzulens: Szabó-Székely Ármin, Marco Torrice
fény: Dézsi Kata
koreográfia: Hód Adrienn
„Engem a próbák folyamán mindig azok a mozdulatok érdekelnek, amikről nem tudom eldönteni, mit is látok voltaképpen.”
(Hód Adrienn)
A Hodworks legfrissebb produkciójában a test, a meztelen test játssza a főszerepet. Feltárul, mint egy táj, az izmok rajzolata, a bőr gyűrődései, az érintések lenyomatai, a bőrpír öltöztetik. Megmutatkozik a test manapság olyannyira elfojtott, tabuvá tett anatomikus-mechanikus gép mivolta, "állat-minősége”. A kölcsönhatások folytonossága, a megállíthatatlan változások a táncosoktól rendkívüli tudatosságot, erőt, kifinomultságot és figyelmet követelő performansszá alakítják ezt az emberi-fizikai tapasztalások ritka pillanatait kutató, merész előadást. Előítélet-mentes, szabad, radikális testkutatás.
Hód Adrienn 2007-ben alapította a Hodworks Társulatot, amelyben állandó tagok mellett meghívott művészekkel működik együtt. Az elmúlt években számos külföldi ösztöndíjat nyert, koreográfiái pedig mind itthon, mind külföldön sikert arattak. Legutóbb 2012-ben nyerte el a társulat a hazai kortárs tánc legszínvonalasabb alkotásainak, alkotóinak elismerésére és népszerűsítésére alapított Lábán-díjat a Basse danse című előadásukért. Hód Adrienn alkotómunkája mellett a Budapest Kortárstánc Főiskola tanára, improvizációt tanít.