Sötét tónusban
Tartuffe – Nemzeti Színház, 2019. 10. 18.
Szegő György
Az akkori és az itt és most átmeneti korok kitermelik a takargatást, az álarcviselést, az értékek és igazságok relatív megítélését. Így mi, a Tartuffe mai nézői szabadon értelmezhetjük, hogy a mű végén a király közbelépésével visszaálló régi értékrend igazsága a mi valóságunk-e. Vagy a 20. században szokott rendezői csavarokkal, komédiaformákkal az új szellem diadalát jelenti-e a játék. Korszakhatáron megadatik eldönteni, igazi-e a Moliére írta királyi igazságtétel. A szerző akkor így fogalmazott: „… a játék feladata, hogy megjavítsa az embereket, miközben mulattatja őket (…) minthogy nevetséges ábrázolással támadom a kor visszásságait.”
Az itt-ott aktualizált veretes szöveg – dramaturg Kozma András – a tempó ellenére leköti a publikumot, szék nem reccsen. Ez minden színészt dicsérő bravúr, de talán azért is feszült a figyelem, mert találva érzi magát idelenn mindenki. Trill Zsolt a honlapon nyilatkozik: „Mindannyian Tartuffeok vagyunk, nincs köztünk egy őszinte, egyenes ember.”
A társas jelenséghez azonban szükséges a társadalom többségének „falazása”, amit itt a család végül is tehetetlen lázadása, majd behódolása teljesít ki. Orgon – Horváth Lajos Ottó, Elmira – Ács Eszter, Damis – Szabó Sebestyén László, Mariane – Barta Ágnes, Valér – Berettyán Sándor, Cléante – Berettyán Nándor, hol a commedia dell’arte eszközeivel, hol passzív szoborcsoportot formázva, színpadi alázattal valósítják meg a rendezői koncepciót.
Hogy miként működik az orrunk előtt lezajló hazugság, ármány, csalás? Doiasvili előadásában mindenki képmutató, csaló, cinkos, passzív szereplő. Egyedül Tartuffe mutatja meg, hogy ki is ő. Látják, elszenvedik, és nem tesznek ellene semmit. Egyedül Dorine küzd fáradhatatlanul. Miközben egy színházi ideált, a Vidnyánszky Attila műhelyéből hozott útravalót visznek színpadra: nem csak a szöveggel élünk, testbeszédünkkel néha többet tudunk kifejezni, mint amit a szerző remélt.