40. születésnap – Stúdió K Színház
A társulat, a törzsközönség, és a kritikusok közös ünnepe
Szegő György látványtervező
Most van 40 éve, hogy a Kinizsi utca 22-ben – a mostani Ráday utcai színház tömbjének túloldalán – a néhai Hazafias Népfront termeiben volt az Orfeo együttes első bemutatója. Fodor Tamás (69) az évforduló apropóján hívta meg a színház egykori és mai népét, a legtöbb előadáson visszatérő arcot és a kritikusokat, hogy az ünnepen együtt emlékezzen, és a jövőről közösen gondolkozzon.
Fodorék az Orfeo Etoile című előadásától számítják a Stúdió K 40. születését. Az első órában amolyan visszaolvasó próbát tartottak a New Yorkból/Debrecenből/Pilisborosjenőről, stb. összejött ünnepeltek. Nem maradt fenn az eredeti szövegkönyv – de fura az emlékezet – egy-egy rég látott színésztárs, dallam vagy illat alapján beindul a memória, és el is készült egy kvázi „példány”.
Fodor narrátorként felidézi a kezdet idejét, körülírja a film akkori áthallásait: a nyugati baloldal kétségeiről beszél a film, de az előadás inkább az Orfeosok, meg az egész átmenetileg tűrt 68-as kelet-európai mozgalom betegségeit élve boncolja.
Néha lemegy a nap-szürke, és elindul a vetítő, szinte laterna magikás szinkront tartva. Aztán Fodor az odakészített gonggal leint, tagol. Figyel, egy-egy „félré”-vel, színészeihez vagy a nézőtérhez intézett címzett kérdéssel a frissebb évjáratokat is képbe hozza. Megérezzük, hogy az Etoile-t ma újra meg lehetne tölteni aktualitással. A filmben/darabban „spanyolosok” szervezik illegális utazásaikat, és a nagy általános sztrájkot is, meg lebukik a titkos nyomda. És Május Elseje van. Konspiráció van. Ellenzéki, sőt ellenálló munka. Kórus is szól: az egyik párizsi metróvonal állomásait mantrázzák. Az Etoile-nek persze áthallásai vannak.
Újra meg újra nosztalgikus emlékek is előjönnek: a Kölcsey, a Szilágyi, a Kis-Képző gimik. A zuglói és más játszóhelyek…
Ahogyan mindez előjön, észre sem vesszük, hogy egy workshop kellős közepén vagyunk. Fodor Tamás a bajsza alatt mosolyog. Ráüt a gongra: szünet.
Második felvonás helyett a hátrébb lépő Fodor által kiszemelt új Stúdió K vezetők: Nagypál Gábor színész és Zubek Adrienne, jelenlegi művészeti titkár prezentációja következik. Felvázolják, milyennek képzelik a Stúdió K jövőjét.