Folynak a Valahol Európában próbái
B.G.I.Javában folynak a Valahol Európában próbái az Északi Színházban. Az egyik legnépszerűbb és leglátványosabb magyar musical nem csak a műfaj szerelmeseinek fog igazi színházi csemegével szolgálni, hanem korosztályra való tekintet nélkül kínál majd lélekemelő és tartalmas szórakozást a szatmári közönségnek - ígérik az alkotók.
Az ismert musical szövegkönyvét Radványi Géza és Balázs Béla azonos című filmje alapján írta Böhm György, Korcsmáros György és Horváth Péter. A sokaknak ismerősen csengő zenék Dés László munkáját dicsérik, a dalszövegeket pedig Nemes István írta.
A darab egy háború dúlta országban játszódik, és menedéket keresve kallódó, árva gyerekek történetetét tárja elénk. Főbb helyszínei és szereplői Európa talán legsötétebb korszakának, a második világháborúnak a borzalmait idézik fel, a konkrét történelmi utalásokon túl azonban csupa általános érvényű tanulságot közvetítenek. A Valahol Európában talán éppen ezért számít a legjátszottabb magyar musicalek egyikének - hiszen a háború és a kiszolgáltatottság az emberiség örök-aktuális témái közé tartoznak, ahogyan a legsötétebb gyötrelmek közt is felszínre jutó tehetség, zene-, ember- és életszeretet is.
Balogh Attila rendező éppen ezt az általános érvényű igazságot kutatja, amikor a történelmi utalások helyett az örökérvényű üzenetet helyezi előtérbe:
"Teljes mértékben hű akarok maradni a mű szellemiségéhez, ellenben, ami a koncepciót illeti, a mai, aktuális színházi hagyományokat is érvényesíteni szeretném, mivel a darab képes arra, hogy a mai színházi formák és kifejezésmódok alkalmazásával is tökéletesen működjék. Nem szeretném a történelmi hátteret az előtérbe helyezni, illetve csak arra koncentrálni, hogy annak a kornak a problematikáját boncolgassam, hanem engem a hús-vér szereplők belső igazsága érdekel, hogy az adott helyzetben a darabon belül hogyan reagálnak. Azt szeretném elérni, hogy a szereplők igazságai, kivetítve minden korra érvényesülhessenek a mű szellemiségén keresztül." - vallja a rendező.
A darab cselekménye bonyodalmas: két, árva gyerekekből összeverődött gyerekcsapat hányatott sorsát követi végig. Hosszú (Galló Ernő) és csapata az Állami Javítóintézetből szökött gyerekek minden agresszivitásával és csapatszellemével rendelkezik. Terrorhoz szokott életükben az első fordulópontot egy árva kisfiúval, Kuksival való találkozás jelenti, akinek szüleit a nyilasok irtották ki. Az iránta való felelősségvállalás indítja el Hosszút a valódi felnőtté és vezetővé válás útján. A menedéket és élelmet kereső gyerekek hamarosan egy másik gyerekcsapattal találkoznak, akiket a magát fiúnak álcázó Éva (Vencz Stella) vezet. A kezdeti konfliktusok után a két csapat egyesül, vezetőik pedig hamarosan egymásba szeretnek.
A háború borzalmai közepette a gyerekek igazi csapattá formálódnak, útjuk során pedig már-már szimbolikussá emelt, a korszak jó és gonosz oldalát képviselő szereplőkkel találkoznak: az Egyenruhás (Bessenyei István) az elnyomó hatalom és terror képviselője, akinek ugyanakkor megvan a saját belső igazsága is, amennyiben szentül hiszi - akárcsak a kor elvakult "hősei" - hogy gaztetteivel valóban a rendet, a hazát, sőt, az istent szolgálja.
Ellenpárja, Simon Péter (Tóth-Páll Miklós), az elfelejtett, magányba és alkoholizmusba menekült művész megtestesítője, aki ugyanakkor sosem szűnt meg zeneszerető és humanista alkotó lenni. Miközben menedéket és védelmet ad a gyermekeknek, önmagára is újra rátalál. A gyerekek általa tanulják meg a művészet- és emberszeretet fontosságát, és válnak az éhség, a túlélésösztön által vezérelt suhancokból saját maguk és társaik értékeit tisztelő, összetartó csapattá.
Az előadás a közismert művészek mellett számos szatmári és környékbeli gyerekszereplőt is felvonultat, akiket gondos szereplőválogatás során szemeltek ki az alkotók. Ezzel a produkcióval kezdte munkáját színházunkban a Harag György Társulat három új tagja is, a rendező Balogh Attila, Bessenyei Gedő István dramaturg és Barabási Tivadar színész személyében, akik a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem rendezői és színész mesteriprogramjának végzős hallgatói.
A díszletek és jelmezek Cristian Gătină, a koreográfia Gabriela Tănase, az ének pedig Budean-Mihály Judit munkáját dicséri. Az előadás rendezőasszisztense és a díszlettervező asszisztense Guth Anita, másodéves rendező szakos hallgató, aki vendég-gyakornokként érkezett színházunkba, és szintén a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetemen tanul.
A produkció külön érdekessége, hogy társulatunk örökös tagja, Tóth-Páll Miklós nyugdíjbavonulása óta először lép újra színpadra, Simon Péter szerepében, az Egyenruhást alakító Bessenyei István pedig ezzel a szereppel kezdi harmincadik évadát társulatunknál. A további felnőtt szerepekben társulatunk olyan művészeit láthatja a közönség, mint a kiváló énekhangjáról is jól ismert István István, illetve Zákány Mihály, Nagy Orbán és Gaál Gyula.
A több generációt felvonultató előadás gyerekszereplői: Ilyés-Kun Ábel, Szejke Máté, Magdás Walter, Pákai Dávid, Lepedus Károly, Szatmári Györk, Hájer István, Szatmári Blanka, Szatmári Boróka és Fekete Kevin. A bemutató tervezett időpontja december 16, péntek.
Kapcsolódó linkek
- Valahol Európában, a terror világaA Szatmári Magyar Hírlap interjúja Balogh Attila rendezővel
- Valahol Európában