Theater Online
Határon Túli Színházak
Instagram
  • Nyitólap
  • Programok
  • Színházak
  • Bemutatók
  • Személyek
  • Hírek
  • Írások
  • Kisvárdai Fesztivál
  • TESzT

Színházak

Yorick-Stúdió

  • Előadások
  • Galériák
  • Hírek
  • Írások
  • Műsor

A Yorick Stúdió vendégjátéka a Maladype Színházban

2018. január 26.
A Maladype Színház Crossroads/Keresztutak című programsorozatának keretén belül január 30-án kedden 19 órakor rendhagyó „román-magyar mérkőzésre” kerül sor a Ferencvárosi Művelődési Központ Színháztermében.

A különleges esemény a marosvásárhelyi Yorick Stúdió társulatának vendégjátéka, Székely Csaba MaRó című darabjának budapesti bemutatója. Az előadás után – ahogyan azt a Maladype programsorozatának visszatérő nézői már megszokhatták – az alkotók közönségtalálkozót tartanak.

A programsorozatról: A Maladype Színház 2011-ben indította útjára Crossroads/Keresztutak elnevezésű programját. A projekt célja bemutatni olyan művészeti irányzatokat, színházakat és műhelyeket, amelyek a kulturális innovációt, a nyelvi sokszínűséget és a közönséggel történő kapcsolatépítést erősítik a különböző országok között. Az európai független színházakat összefogó együttműködési hálózat lényege a kulturális sokszínűségek és a kultúrák közötti párbeszédek találkozópontjának kiépítése. A Maladype Színház számára nemzetközi kapcsolatain keresztül egyre több lehetőség nyílik a különböző színházi tradíciókon alapuló intézmények megismerésére.

Jelenet a MaRó előadásból
Jelenet a MaRó előadásból
A Maladype fontosnak tartja, hogy megismertesse közönségét az új színházi generációk kivételes képviselőivel. A programsorozat keretén belül olyan országok színházait látják vendégül, melyek programjaikkal és esztétikai minőségükkel is könnyen integrálódnak a Maladype játszóhelyeinek adottságaihoz és technikai felszereltségéhez. Az elmúlt évek alatt a Maladype vendégül látta többek között Bartis Attila Rendezés című darabját a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának (RO) előadásában és Matei Vişniec A kommunizmus története elmebetegeknek című abszurdját a Trap Door Theatre (USA) művészeinek tolmácsolásában. A nézők láthatták továbbá a bethlehemi Touchstone Theatre (USA) Bhudoo című különleges, felnőtteknek szóló meséjét; a szabadkai Kosztolányi Dezső Színház és az Urbán András Társulat (SRB) Urbi et Orbi; a varsói Teatr Baza (PL) Anya, a Fara in Sabinában (IT) működő Teatro Potlach Hurrikánok/Uragani; valamint a ljubljanai Mini Teater (SLO) Ma and Al és a bukaresti Teatrul Act (RO) Amália sóhaja című előadásait.

A Yorick Stúdió MaRó című előadásáról:
„A történetek Erdélyben játszódnak és a román–magyar viszony furcsaságait, jellegzetességeit, a kölcsönös előítéleteket, szokásokat és megszokásokat, gőgöt, komplexusokat, fájdalmakat egyrészt kipellengérezik, másrészt brutális őszinteséggel viszik színpadra magyar és román színészek előadásában. Itt semmi sem tabu, a nem túl polkorrekt mondatok egymás után dörögnek a színpadról, a közönség felszisszenései és végeláthatatlan röhögőgörcsbe fulladása közepette.” (K. Nagy Botond, Népújság)

Szereplők: Raisa Ané, Benedek Botond Farkas, Ciugulitu Csaba, Fodor Piroska, Badics Petra, Ștefan Mura, Nagy István
Rendezte: Andi Gherghe, Látványtervező: Adrian Ganea, Írta: Székely Csaba
A társulatról: A Yorick Stúdió célkitűzése, hogy egy újfajta színt adjon a magyar kulturális életnek Marosvásárhelyen, de ennek határain kívül is, egy újszerű, merészebb színházi gondolkodás által. Meggyőződésük, hogy a közönség nyitott az újra, a másra. Ezért olyan kistermi vagy nem-konvencionális színházi térben hoznak létre előadásokat, melyekben a műhelyként is működő társulat tág teret szán a kísérletezésnek; célja a kortárs drámairodalom népszerűsítése, színpadra állítása és a klasszikus szövegek új, korszerű színházi nyelvezeten való megszólaltatása.

A szerzőről: Székely Csaba erdélyi magyar író, drámaíró. Marosvásárhelyen született; a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem Bölcsészkarán majd a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem drámaíró szakán szerzett diplomát. A hét című kulturális hetilap (majd kéthetilap) szerkesztőjeként dolgozott annak megszűnéséig, azután az Erdély FM rádió munkatársa, majd a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem óraadó oktatója volt. 2013-tól szabadfoglalkozású író. Kortárs írókat parodizáló kötete Írók a ketrecben címmel 2004-ben jelent meg. Novellákat publikált többek közt a Látó, az Alföld és a Jelenkor című irodalmi folyóiratok hasábjain. 2009-től a drámai műfajok felé fordult.  

Első rádiójátéka, az angol nyelven írt Do You Like Banana, Comrades? a BBC díját nyerte el; 2013-ban – többek között – az Erdélyi Magyar Kortárs Kultúráért Díj mellett A Brit Írószövetség (Society of Authors) Imison-díját is elnyerte, azóta drámai műveiért (Bányavirág, Bányavakság, Vitéz Mihály) több irodalmi és színházi díjat is kapott.

Maladype
Az oldal megjelenését támogatja:Nemzeti Kulturális Alap
© 2025. - THEATER Online - theater.hu