Brassóban és Székelyudvarhelyen vendégszerepelt a Harag György Társulat
Két nap alatt két fesztiválszereplés: a Kasimir és Karoline című előadásunkat (R: Botos Bálint) október 23-án Brassóban, a VII. Magyar Színházfesztiválon láthatták a nézők.
Az ötnapos esemény utolsó napján, a ’56-os forradalom áldozatainak tiszteletére tartott megemlékezéssel egybekötve játszott társulatunk a Sică Alexandrescu Drámai Színház színpadán.
Másnap a XIV. Nemzetiségi Színházi Kollokvium székelyudvarhelyi szakaszának programján belül vendégszerepeltünk a Tomcsa Sándor színházban. Az előadást követően az előcsarnokban szakmai beszélgetésre került sor, az stáb és szereplők részvételével.
Az alábbiakban az előadás szinopszisát olvashatják:
Az Oktoberfest, a müncheni sörfesztivál mámoros forgatagában a hullámvasút vidáman siklik, a fagylalt édesen hűsít, a mutatványosok pódiumán egymást követik a műsorszámok. A technikai fejlődés nem ismer határokat, az égen léghajó repül, és ott repülnek vele fent a remények, a vágyak és az álmok. Odalent azonban a gazdasági világválság tömeges munkanélküliséggel fenyegető szakadéka tátong, s ahogy a délután lassan éjszakába fordul, egyre több és több sör fogy.
Ki tudja, mit hoz a holnap, s mi is csak utólag tudjuk: néhány hónapon belül Adolf Hitler és a náci párt hatalomra jut, Horváth pedig örökre elhagyja Németországot. Most azonban még a szórakozáson a sor. Kereskedő és iparos, tanácsos és hivatalnok, miniszter és munkás, törvényszéki elnök és piti szélhámos, úr és szolga: egész München együtt mulat.
Kasimir és Karoline szeretik egymást, jegyben járnak, az októberi mulatság kavalkádjában mégis szétsodródnak. Karoline jól akarja magát érezni, Kasimir azonban előző nap veszítette el sofőri munkáját, s vele a gondjaira bízott autót. A sűrűsödő karneváli tömegben különválnak, s mindketten új útitársak mellé szegődnek. Velük utaznak tovább ebben az egyre féktelenebb ringlispílben, hogy a társadalmi ranglétrát a mennytől a pokolig, a pokoltól a mennyig bejárva végül ki-ki megtalálja mennyországát a pokolban vagy épp a poklot a mennyországában.
Az előadás szereplői: Szabó János Szilárd, Keresztes Ágnes, Diószegi Attila, Nagy Orbán, Bodea-Gál Tibor, Gaál Gyula, Orbán Zsolt, Budizsa Evelyn, Laczkó Tekla, Bándi Johanna, Erdei Máté, László Zita, Frumen Gergő, Poszet Nándor, továbbá Barbara Ádám, Graz Denisa, Vonház Ingrid és Vonház Erik.
Válogatás az archívumból
Kisvárdán a Határon Túli Színházak Fesztiválján a szatmári színház bemutatta Anton Pavlovics Csehov: Sirály című színjátékát Sorin Militaru rendezésben.
A 20. évfordulóját ünneplő Centrál Színház december 8-án mutatja be a Fekete Péter című magyar klasszikust Puskás Samu rendezésében. Básti Juli és Alföldi Róbert most először játszanak egy színpadon.
A Kaszás Attila-díjra 2023-ban Nagy Cilit, Csankó Zoltánt, Fehér Lászlót és Fila Balázst jelölték. A négy színművészre november 30-án éjfélig lehet szavazni. Az elismerést decemberben elején a Vígszínházban adják át.
A salgótarjáni Zenthe Ferenc Színház december 4-én nagyszabású gálaműsorral kedveskedik Vándor Éva Jászai Mari-díjas, Zenthe- és Vastaps- díjas, a Halhatatlanok Társulatának Örökös tagja születésnapja alkalmából.
A Bartók Béla és Kodály Zoltán életéből inspirálódott előadást október 28-29-én láthatja a fesztivál közönsége a bukaresti I. L. Caragiale Nemzeti Színház „Sala Pictura” termében.
A Műcsarnokban október 20-án nyílik a Kéz és a test emlékezete – Gémes Péter fotófestészete című kiállítás. A tárlat 2023. október 20. - 2024. január 28. tekinthető meg.
Nemes Leventéről Nagy B. Sándor dramaturg, újságíró beszélgetőkönyvet készített, melynek magyarországi bemutatóját október 27-én, pénteken 17 órától tartják az MMA Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézetének székházában, a Hild villában.