Hírek

Fotófestészet – Gémes-találmány. De már a 19. században Európában és Amerikában is sok fotós elkezdett pszicho-fotografálni. Különösen sokan Franciaországban, pl. Hippolyte Braduc párizsi idegszakorvos éveken át próbálkozott az emberi test fluid emanációjának fotózásával. 1896 után Braduc a gondolatfotó felé fordult, metódusával az „emberi sugárzásra” fókuszált. De már 1870-től tudták, hogy a fotó a szemmel nem észlelhető egészen kicsit és a végtelenül nagyot is fel tudja fogni. A következő évtizedekben egyre nyilvánvalóbb lett, hogy a fotó képes a „láthatatlant” láthatóvá tenni. Ezt erősítette meg a röntgenkép felfedezése, amit el is neveztek a „láthatatlan fotográfiájának.”
A korszak figyelte a szemmel nem érzékelhető mozgásokat is. Tudták: a valóság nem szűkíthető az emberi szem – az állatvilágéhoz képest is csak csökevényes – látótartományára. Kimondták: a fényképezőgép is inkább csak protézis. Így nemcsak az orvoslás, de a képzőművészet is érdeklődéssel fordult a gondolatfotók és az aktív kéz kisugárzása felé. A festőket párhuzamosan a kéz deleje kezdte izgatni. Kandinszkij könyvtára őrzi „Az érzékfeletti világ” című híressé lett okkult kötet egy példányát. A még ifjú mester a gondolatfotózás szövegrészeit aláhúzta. 1896-ban Papus – neves okkult szerző – írta: fotó nemcsak a tudós igazi belső hártyája, de az asztrál-lények igazi szeme is.
Azzal, hogy Gémes leképezi magát különböző testhelyzetekben, rávilágít arra, hogy az igazi írás: a kép, – azaz ő maga. Műveinek mimetizált negatív-képeiben jól látható a művészet kettős mágiája: a művész, mint festő és mint festmény egyszerre működik. A kéz ösztönös és tudatos mozdulatai lényegileg azonosak a festéssel, a külső / belső látvány rögzítésével. Gémes Péter 20. századvégi gondolkodásában a fotó-fogalom a festészet felé billent.
Nyitókép: Vándorévek, 1986 – retustinta, szórópisztoly, vászon, 300 × 500 cm
a művész hagyatékában
Válogatás az archívumból
-
A Gyulai Várszínház rendezvénysorozatában bemutatták Shakespeare: Ahogy tetszik című darabját Vidnyánszky Attila rendezésében.2009. július 3.
-
Centrál Színház
Fekete Péter bemutató a 20 éves Centrál Színházban
A 20. évfordulóját ünneplő Centrál Színház december 8-án mutatja be a Fekete Péter című magyar klasszikust Puskás Samu rendezésében. Básti Juli és Alföldi Róbert most először játszanak egy színpadon.
-
Kaszás Attila-díj 2023-as jelöltjeire november 30-ig lehet voksolni
A Kaszás Attila-díjra 2023-ban Nagy Cilit, Csankó Zoltánt, Fehér Lászlót és Fila Balázst jelölték. A négy színművészre november 30-án éjfélig lehet szavazni. Az elismerést decemberben elején a Vígszínházban adják át. Horváth Dóra -
Zenthe Ferenc Színház
Vándorka – Vándor Éva Születésnapi Gálaműsora
A salgótarjáni Zenthe Ferenc Színház december 4-én nagyszabású gálaműsorral kedveskedik Vándor Éva Jászai Mari-díjas, Zenthe- és Vastaps- díjas, a Halhatatlanok Társulatának Örökös tagja születésnapja alkalmából. -
Kolozsvári színház
Az Ifjú barbárok című előadással vesz részt a 33. UNITER Fesztiválon a kolozsvári színház
A Bartók Béla és Kodály Zoltán életéből inspirálódott előadást október 28-29-én láthatja a fesztivál közönsége a bukaresti I. L. Caragiale Nemzeti Színház „Sala Pictura” termében. -
Kéz és a test emlékezete – Gémes Péter fotófestészete
A Műcsarnokban október 20-án nyílik a Kéz és a test emlékezete – Gémes Péter fotófestészete című kiállítás. A tárlat 2023. október 20. - 2024. január 28. tekinthető meg. Szegő György
-
Nemes Levente könyvbemutató Budapesten
Nemes Leventéről Nagy B. Sándor dramaturg, újságíró beszélgetőkönyvet készített, melynek magyarországi bemutatóját október 27-én, pénteken 17 órától tartják az MMA Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézetének székházában, a Hild villában.