Szatmárnémetiben vendégszerepel a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház társulata
Február 27-én és 28-án, csütörtökön és pénteken, 19 órai kezdettel láthatja a szatmári közönség a Gyévuska című előadást.
Történelmünk egyik legdrámaibb eseményét dolgozza fel Gyévuska című zenés színpadi művében Pintér Béla a tőle megszokott humorral és iróniával. A darab 1942-ben játszódik, egy nappal azelőtt, hogy a Második magyar hadsereg elindult volna a Don-kanyarba. Halász százados, Kovács hadnagy, Mikó és Nyíri honvédek az utolsó estét még szeretteikkel tölthetik. Azonban mindannyiuk meglepetésére az ezredes úr felesége búcsúztató bált ad, amelyen kötelező a megjelenés. Heinz Ármin zsidó munkaszolgálatos felszolgálja a pezsgőt, a művésznő elementáris műsort ad, a feleségek az utolsó együtt töltött éjszakára várnak. Fogy a pezsgő, a honvédek táncolnak, a nők türelmetlenek, aztán előkerül egy kartoték, később egy fecskendő, és néhány ember élete örökre megváltozik…
Pintér Béla Jászai Mari-díjas magyar színész, zenész, drámaíró és rendező, a magyar alternatív színházi élet meghatározó szereplője. Gyévuska című zenés előadása 2003-ban született Darvas Benedek zeneszerző közreműködésével. „Az egyik legizgalmasabb zenés színházi anyag a Gyévuska, amivel eddig találkoztam. A zenei idézetek, operett-részletek jól megférnek benne a Puccini vagy Wagner operák motívumai és a magyar katonaindulók, revizionista dalok mellett, miközben azért természetesen a szövegnek van alárendelve a zenéje. (…) Rendkívül izgalmasak a személyes sorsok, viszonyok, tele van humoros ellentmondásokkal a történet, szóval nagyon sűrű, összetett, rétegzett, időnként már-már szürreálisba forduló Pintér Bélának ez a remekműve” – nyilatkozta az előadásról Hegymegi Máté rendező.
A produkció elkészítésében a rendező közvetlen munkatársai voltak: Balázs Júlia (dramaturg), Kupás Anna (díszlettervező), Pető Kata (jelmeztervező), Urbán Kristóf (hangszerelő, zenei vezető), Baumgartner Sándor (világítástervező), Becsey-Imreh Noémi (rendezőasszisztens), Veres Bartha Edit (ügyelő) és Dobra Mária Magdolna (súgó). Szereplők: Kolcsár József, Kónya-Ütő Bence, Pálffy Tibor, Gajzágó Zsuzsa, Korodi Janka, Szalma Hajnalka, Varsányi Szabolcs, Erdei Gábor, Vass Zsuzsanna, Mátray László, Fekete Mária és Kovács Kati.
Bérletes előadás, jegyek már csak korlátozott számban kaphatók!
Válogatás az archívumból
A Zsámbéki Színházi Bázison bemutatták Kányádi Sándor: Kétszemélyes tragédia című produkcióját Árkosi Árpád rendezésében. Az előadás a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház és az MMA közös produkciója.
„Engem általában lenyűgöz egy színpadi szöveg..., Ez a legfontosabb: olyan anyagot találni, ami meghozza a kedvemet. Az Olasz szalmakalap színtiszta színház. Mindig nagy kedvet csinál a munkához – ezért rendeztem meg már korábban is – mert örömből fakad.” (Silviu Purcǎrete rendező)
Müpa igazi sokgenerációs találkozóhellyé vált, éppen ezért idén március 15-én és 16-án egy maratoni hétvége keretében ünnepeljük ezt a kerek évfordulót
A Centrál Színház költészeti sorozatot indít. Március 24-én Nyáry Krisztián és Papp János vendége Karafiáth Orsolya. Minden hónapban egy közkedvelt magyar költő lesz az est vendége.
„Amikor nem érzem a színházban, hogy mit akar tőlem az előadás, hogy mi felé akar terelni, akkor én elhagyatott leszek és magányos.” – beszélgetés Csiszár Imrével
A Thália Színházban április 12-én mutatják be Életed hétvégéje című mini musical ősbemutatóját, amely az Összpróba Alapítvány és a Kultkikötő közös pályázatának nyertes produkcióját Ember Márk rendezésében.