Írások
Az Árkádia Bábszínház nagytermében bemutatott mű rendezője Nagy Regina volt. A hat éven felüli gyerekeknek szóló előadás a békebeli időkbe repítette viszsza a közönséget.
A mese helyszíne a varrószoba, ahol a két előadó (Nagy Anikó és Kófity Annamária) korabeli időket idéző varróleány-kosztümben és a szintén a békebeli időkre emlékeztető varrószobában régi varrógép, próbababa, ruhák, mérőszalagok, szövetek között mintegy pletykálkodva, egymástól átvéve idézték fel Málika varrókisasszony szerelmi történetét, akit a szülei csak ahhoz engednek hozzámenni feleségül, aki elhozza neki a Mindentvarró Tűt. A vőlegény, Cérnácska Szabócska útnak is indul, hogy szerelméről bizonyságot adva megszerezze a csodatűt. A feladat teljesítését nehezíti, hogy időközben a sértődött rozsdás olló is útra kel, hogy mindent kivágjon, amit csak ér, amivel számos akadályt gördít Cérnácska Szabócska elé. A mese a mesében felépítésű előadásban a két varróleányt élő szereplő játssza, akik a mese hőseit – Málikát, Cérnácska Szabócskát, a rozsdás ollót stb. – bábokkal testesítik meg.
Mivel egyszerre jelenik meg az élőszereplős színpadi játék és a babjáték, így a gyerekek nemcsak a bábokkal, hanem az élő szereplőkkel is tudnak azonosulni, és ezzel lassan-lassan a színházi előadások befogadására is előkészíti ez a produkció őket. A gyerekeket lekötötte a kedves és kalandokban bővelkedő történet, de arra is gondoltak az alkotók, ha netán lankadna a figyelem. Ilyenkor egy-egy ötletes interaktív jelenettel élénkítették fel a kis közönséget. Egy ilyen jelenet volt, amikor a pokolból kiszabaduló ördögök gombolyagokat dobáltak a gyerekek közé, akik nagy élvezettel dobták vissza azokat a színpadra. A történet különös módon ért véget, ugyanis nem lehetett egyértelműen eldönteni, hogy a két szerelmes egymásra talált-e a földi életben, vagy csak a csillagok közt lesznek újra együtt. Bárhogy is volt, a gyerekek mindenesetre nagyon örültek, hogy találkoztak ezzel az előadással.
Válogatás az archívumból
-
Gyulán a Várszínházban bemutatták Shakespeare: Hamlet című darabját Telihay Péter rendezésében. Az előadás a Gyulai Várszínház és a nagyváradi Szigligeti Színház közös produkciója.2020. augusztus 27.
-
Örkény Színház
Tíz új bemutató és Aréna-buli az Örkény Színház huszadik évadában.
„Egy – egy színházi korszak vitalitását jól mutatja, hogy hány kortárs szöveg van a színpadon. E tekintetben az Örkény Színház élen jár a 2024-2025 évadban, hiszen a tervezett tíz premierből hét kortárs, öt ősbemutató, három pedig kétségtelenül klasszikus szöveg”.
-
Kolozsvári színház
Hét premier, Interferenciák és Harag György Emlékhét – megkezdődött a Kolozsvári Állami Magyar Színház 232. évada
Az idei 2024/2025-ös évad is izgalmas programokat ígér: hét bemutató, az Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál, és az évad végén megrendezésre kerülő Harag György Emlékhét várja a közönséget. -
Centrál Színház
Játék a kastélyban premier szeptemberben a Centrál Színházban
Molnár Ferenc talán leghíresebb, világsikert aratott darabja, a Játék a kastélyban premierje lesz szeptember 14-én a budapesti Centrál Színházban. -
Sepsiszentgyörgyi színház
Évadnyitó a Tamási Áron Színházban
Az évadnyitó társulati gyűlésen augusztus 20-án Pál-Ferenczi Gyöngyi igazgató röviden összefoglalta a 2024/2025-ös évad terveit, másnap pedig máris elkezdődtek Shakespeare A vihar című darabjának próbái Bodó Viktor rendező irányításával. -
Temesvári Csiky Gergely Színház
A Pericles című előadással nyitja az új évadot a temesvári magyar színház
Szeretettel vár mindenkit a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház a szeptember 9-én, hétfőn tartandó évadnyitó előadására: a 2024/2025-ös évadot a Philip Parr rendezte Pericles című produkcióval indítja az intézmény.
-
Kolozsvári színház
Janovics Jenő a 15. Kolozsvári Magyar Napokon!
A Kolozsvári Állami Magyar Színház ifj. Vidnyánszky Attila legújabb rendezésével, a Janovics című előadással vesz részt a 15. Kolozsvári Magyar Napokon.