Hírek

Költői a kérdés: versek olvasásával vagy a monitor előtt tölt több időt ma egy fiatal felnőtt? A két világ látszólag kizárja egymást, éppen ezért izgalmas az összebékítésükre tett kísérlet. Korunk hőse, egy gamer monitorai rabságában éli nappalait és éjszakáit. Egészen addig, míg Pilinszky János verses meséi segítségével el nem utazik egy másik világba, ahol a történet szereplői a játék karaktereivé változnak. Többszereplős összművészeti monodráma, ahogy Turek Miklós megálmodta.
„Csak tökéletesen üres lapra kerülhet valóságos szöveg. Ez sokszor egy szó, sokszor egy kép, amiben a költőnek nem lehet nem hinnie, nem lehet nem bíznia.” Így ír a költészet geneziséről a száz éve született, negyven éve halott költőóriás, Pilinszky János, a háború utáni magyar irodalom egyik legjelentősebb alkotója. Életművének különleges szeletét képezik a gyermekeknek írt elgondolkodtató, gyakran sötét hangulatú verses mesék, melyek közül a World of Pilinszky előadása négyet foglal magába, és helyez merőben új kontextusba: A madár és a leány, az Ének a kőszívű királyról, a Fabula és az Aranymadár históriája nagyon is kortárs környezetben elevenedik meg. A Versszínház és a Zichy Szín-Műhely közös előadása létmeséket kínál „kicsit és nagyon »fölnőtteknek«”: Karcis Gábor animációja, Szitha Miklós zenéje, illetve az előadásban megszólaló Rúzsa Magdolna, Gundel Takács Gábor, Galambos Péter és Nagy Kasza Csenge a főszereplő Turek Miklóssal közösen hozza létre a különös lüktetésű színpadi világot. Turek Miklós színművész az elmúlt másfél évtizedben a magyar költészet nagyjaival ismertette meg az újabb generációkat: rendhagyó produkciója egyszerre kínál irodalmi, zenei és vizuális élményt.
Előadó, sszerkesztő, rendező: Turek Miklós
Közreműködők, és hangjukat kölcsönözik: Rúzsa Magdolna, Gundel Takács Gábor, Galambos Péter, Nagy Kasza Csenge
Alkotók: Zeneszerző: Szitha Miklós , animáció: Karcis Gábor
Válogatás az archívumból
-
A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata a Zsámbéki Színházi Bázison mutatta be Anton Pavlovics Csehov: Sirály című színjátékát Keresztes Attila rendezésében.2018. július 13.
-
Kisvárdai színházi találkozó
A Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiváljának díjai
Kisvárdán június 20. és 28. között rendezték meg a határainkon túli és anyaországi magyar társulatok 37. fesztiválját, a záró napon ünnepély keretében osztották ki a zsűri által megítélt díjakat.
-
Maladype Színház
Balázs Zoltán Koszovóban rendez
A nyugat-balkáni régióban eredeti szemléletű rendezéseivel már elismerést szerzett alkotó ezúttal Jeton Neziraj és Shpëtim Selmani Embertelenek című kortárs művét állítja színpadra Koszovóban. -
Szentendrei Teátrum
Piros esernyő – gyerekdarab bemutató a Szentendrei Teátrumban
2025 októberében különleges gyerekdarab debütál a Szentendrei Teátrumban. A Piros esernyő Csetényi Anikó mesejátéka, zenéjét Presser Gábor szerezte. -
Művészek írták
Szerelem – Örkény Színház
A Szerelemben egy idős házaspár szerelmét ismerhetjük meg szuperközeliben, annak minden rétegződését, szépségét, fájdalmát egy betegség fénytörésében. Szegő György -
Nemzeti Színház
Slava’s Snowshow – amikor a színház csoda, és a csoda valóság
Slava Polunin nem egy klasszikus bohóc. Ő a csönd, a játék, a melankólia és a nevetés mestere – egy olyan alkotó, aki az emberi lélek mélyebb rétegeit célozza meg, miközben szinte szavak nélkül mesél.
-
Kolozsvári színház
Tangó – Sławomir Mrożek abszurd drámája a kolozsvári színházban
A Kolozsvári Állami Magyar Színházban május 30-án a színház nagyszínpadán kialakított stúdióterében kerül bemutatásra Sławomir Mrożek Tangó című abszurd drámája Keresztes Attila rendezésében.